FAQ

"Skubanie przedsiębiorców" - Puls Biznesu

Aktualne wystąpienia zarządu lub członków w imieniu PSBT w mediach - opinie, stanowiska, polemiki.

"Skubanie przedsiębiorców" - Puls Biznesu

Postprzez k.przylucki w Wto Cze 30, 2009 17:50

W "Pulsie Biznesu" z 30 czerwca br. ukazał się artykuł J. Konikowskiego pt. "Skubanie przedsiębiorców" nt. działalności Stowarzyszenia Lexus, które wykorzystując luki w prawie, masowo składało przeciwko biurom tłumaczeń i innym firmom pozwy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. PSBT współpracowało przy przygotowaniu tego artykułu; zainteresowaliśmy też sprawą inne media. Uważamy taki proceder za wyjątkowo nieetyczny i będziemy się mu przeciwstawiać wszelkimi dostępnymi metodami.

Fragment artykułu:

Na kilkaset firm w całym kraju padł blady strach. Grupa prawników z Poznania wertuje umowy handlowe w poszukiwaniu zapisów niezgodnych z prawem (tzw. klauzul niedozwolonych), a gdy je znajdzie, pisze pozwy, żądając usunięcia felernych paragrafów.
[...]
Prawnicy Lexusa wyszukują w umowie handlowej (lub dołączonym do niej regulaminie usług) zapis naruszający prawa konsumentów, po czym kierują pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie go za tzw. klauzulę niedozwoloną. Lexus w pozwie wnosi o wydanie wyroku zaocznego, na posiedzeniu niejawnym i rozpatrzenie sprawy pod nieobecność powoda lub jego pełnomocnika. Wnosi też o zasądzenie na swoją rzecz kosztów zastępstwa procesowego (urzędowe 360 zł). To jednak mała kwota w porównaniu z kosztami, jakie pechowy przedsiębiorca będzie musiał ponieść w przypadku przegranej sprawy: wpisu sądowego (około 600 zł) i publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (około 1000 zł).

Pół biedy, jeżeli chodzi o jeden pozew. Lexus potrafi jednak doszukać się w jednej umowie kilku, a nawet kilkunastu kruczków i każdy z osobna zaskarżyć, a wtedy zasądzone kwoty mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych.

Więcej w "Pulsie Biznesu" z 30.06.2009.
/źródło: Puls Biznesu/
k.przylucki
 

Re: "Skubanie przedsiębiorców" - Puls Biznesu

Postprzez Gość w Wto Cze 30, 2009 18:16

Dobra robota! Dziękuję zarządowi za konsekwentne pilotowanie tej sprawy.

Pozdrawiam,
Grzegorz Wójcik
Gość
 


Powróć do PSBT w mediach

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron